Prawnik wyjaśnia zagadnienia prawne: Korzystanie ze wspólnego mieszkania

Korzystanie ze wspólnego mieszkania. Co to jest?

Korzystanie ze wspólnego mieszkania to sytuacja, w której współwłaściciele mieszkania (najczęściej byli małżonkowie) muszą ustalić, jak będą z niego korzystać po zakończeniu związku małżeńskiego. W prawie polskim sytuacje takie są regulowane, aby zapewnić obu stronom dostęp do mieszkania. Orzeczenie sądowe w tym zakresie pomaga rozwiązać konflikty, które mogą pojawić się w związku ze wspólnym użytkowaniem nieruchomości.


Korzystanie ze wspólnego mieszkania po rozwodzie

W sytuacji rozwodowej sąd może zadecydować o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania przez byłych małżonków. Zwykle odbywa się to przez podział mieszkania do korzystania. W wyroku rozwodowym sąd może przyznać każdej ze stron osobne pomieszczenia do wyłącznego użytku. Ponadto sąd ustala zasady korzystania z pomieszczeń wspólnych, takich jak kuchnia, łazienka czy korytarz. Taki podział stosowany jest w przypadkach, gdy mieszkanie jest wystarczająco duże i możliwe jest wydzielenie przestrzeni dla obu stron.


Korzystanie ze wspólnego mieszkania przez współwłaścicieli

Jeżeli współwłaścicielami mieszkania są osoby, które nie są już małżeństwem lub nie są w bliskiej relacji, obowiązuje ich zasada współposiadania i korzystania z mieszkania proporcjonalnie do udziałów. Jeśli jedna strona zajmuje mieszkanie w całości, druga ma prawo domagać się rekompensaty finansowej za brak dostępu do nieruchomości lub korzystania z niej.


Wspólne zamieszkiwanie a dzieci

Sąd może zadecydować o przyznaniu mieszkania temu małżonkowi w celu zapewnienia dzieciom stabilnych warunków mieszkaniowych, w przypadku, gdy w mieszkaniu przebywają dzieci, które pozostają pod opieką jednego z małżonków. Wówczas drugi małżonek jest zobowiązany do wyprowadzki, nawet jeśli współposiada nieruchomość.


Prawnik rodzinny STB Kancelaria Prawna – Leszno prowadzi postępowania o podział majątku oraz sprawy rozwodowe. W niniejszych postępowaniach kancelaria pomaga uregulować zasady wspólnego korzystania z mieszkania.

Powrót do > EDUKACJA PRAWNA