Rozwód, od czego zacząć? (FAQ)

Prawnik rozwodowy STB Kancelaria Prawna odpowiada na najczęstsze pytania związane z rozwodem w formie FAQ.

Z artykułu dowiesz się jakie są przesłanki do udzielenia rozwodu oraz jak przeprowadzić rozwód, krok po kroku.

Co to jest rozwód?

Rozwód jest to rozwiązanie małżeństwa przez sąd. Małżonek lub jego pełnomocnik wnosi pozew o rozwód do sądu. Sąd rozpatruje żądania zawarte w pozwie, prowadzi postępowanie dowodowe i wydaje wyrok rozwodowy.

Dlaczego ludzie się rozwodzą?

Małżeństwo jest rozwiązywane przez sąd, gdy jest to zgodne z wolą co najmniej jednego małżonka. Powodem rozwodu jest rozpad pożycia małżeńskiego, a małżonkowie nie mają woli, aby małżeństwo trwało dalej. Rozpad pożycia małżeńskiego to nic innego jak wygaśnięcie więzi duchowej, fizycznej i materialnej między małżonkami.

Rozwód? Od czego mam zacząć?

Małżonek zamierzający się rozwieść powinien się zastanowić kiedy ustała więź między małżonkami i dlaczego. Gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci, powinni sporządzić plan wychowawczy, zgodnie z którym będą wychowywać dzieci po rozwodzie. Pomoc w sporządzeniu planu wychowawczego można uzyskać u mediatora lub pełnomocnika (radcy prawnego lub adwokata). Następnie małżonek powinien sporządzić pozew rozwodowy, w którym opisze powody, dla których żąda rozwodu oraz odpowiednio je udokumentuje dowodami. Do pozwu należy dołączyć wymagane przepisami prawa dokumenty urzędowe. Przed wniesieniem pozwu do sądu należy go opłacić.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozwodu?

Małżonek, chcący się rozwieść, składa do sądu sporządzony pozew, do którego musi załączyć odpis aktu małżeństwa. Jeżeli z małżeństwa urodziły się dzieci, to do pozwu załącza się odpisy aktu urodzenia dzieci. Koniecznym jest dołączenie do pozwu rozwodowego potwierdzenia uiszczenia opłaty sądowej – 600 zł.
STB Kancelaria Prawna radzi dołączyć do pozwu rozwodowego rodzicielski plan wychowawczy, co zdecydowanie przyśpieszy rozwód.

Co w przypadku, gdy jeden z małżonków nie chce rozwodu?

Gdy jeden z małżonków nie wyraża zgody na rozwód, to nie oznacza, że rozwód nie zostanie orzeczony. W takim przypadku postępowanie może być związane ze sporem. Należy liczyć się ze znacznym przedłużeniem postępowania przed sądem. W sytuacji, gdy małżonek zamierzający się rozwieść przewiduje, że jego partner / partnerka nie będzie zgodna, zalecamy konsultacje z prawnikiem rozwodowym (radcą prawnym lub adwokatem) już na etapie przygotowywania się do rozwodu lub skorzystanie z usług prawnika w trakcie procesu rozwodowego. Doświadczony prawnik rozwodowy zdecydowanie pomoże dobrać odpowiednie dowody i zadbać o procedury postępowania, co może znacznie skrócić czas trwania procesu sądowego. W sytuacji sporu małżeńskiego jest to ważne, gdyż długi spór sądowy zawsze jest wyczerpujący emocjonalnie.

Gdzie uzyskać pomoc prawną podczas rozwodu?

Pomoc prawną w sprawach rozwodowych świadczą radcowie prawni lub adwokaci. Należy skorzystać z konsultacji lub zlecenia prowadzenia procesu rozwodowego prawnikowi, który ma doświadczenie w prowadzeniu rozwodów.
W STB Kancelaria Prawna – Leszno pracują doświadczeni prawnicy rozwodowi, którzy w razie potrzeby udzielają konsultacji i porad rozwodowych lub prowadzą proces o rozwód.
Poradę prawną rozwodową można również uzyskać w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej.

Ile kosztuje rozwód?

Aby złożyć pozew o rozwód należy uiścić opłatę sądową w wysokości 600 złotych. Opłatę wnosi, do właściwego sądu, małżonek, który chce się rozwieść, przed złożeniem pozwu rozwodowego.

Jakie są koszty związane z rozwodem?

Aby uzyskać rozwód, należy ponieść koszty opłaty sądowej w wysokości 600 złotych. Do kosztów rozwodu należy doliczyć koszty zastępstwa procesowego, jeśli korzysta się z pomocy pełnomocnika (radcy prawnego lub adwokata). Koszty pełnomocnika rozwodowego mogą wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, co zależy od stopnia skomplikowania sprawy. Oznacza to, że zamiar dogadywania się stron podczas sprawy rozwodowej przyspieszy rozwód i zdecydowanie obniży koszty pomocy prawnej.
STB Kancelaria Prawna na pierwszym spotkaniu szacuje koszt prowadzenia rozwodu oraz ustala dogodne dla klienta warunki płatności, aby klient jak najmniej odczuł niedogodności związane z procesem rozwodowym.

Jak złożyć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód składa się osobiście w biurze podawczym sądu okręgowego albo wysyła się przesyłką pocztową na adres sądu.

Gdzie należy złożyć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód składa się w sądzie okręgowym właściwym dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków.

Czy mogę złożyć pozew o rozwód, jeżeli mieszkam za granicą?

Tak. Pozew rozwodowy można wysłać do sądu przesyłką pocztową. Możesz również zlecić złożenie pozwu rozwodowego prawnikowi rozwodowemu.

Jak długo trwa proces rozwodowy?

Rozwód może trwać od kilku miesięcy do kilku lat – w przypadku sporu między małżonkami. Jeżeli małżonkowie są zgodni, a ich żądanie rozwodu, zawarte w pozwie, nie będzie zawierało braków formalnych to uzyskanie rozwodu jest możliwe na jednej rozprawie.
O poprawność formalną może zadbać profesjonalny prawnik STB Kancelaria Prawna – radca prawny lub adwokat.

Kiedy sąd udzieli rozwodu?

Sąd udzieli małżonkom rozwodu w przypadku zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, a ponadto po upewnieniu się, że w wyniku rozwodu nie ucierpi dobro wspólnych małoletnich dzieci oraz rozwód nie będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Czy sąd może nie orzec rozwodu?

Tak. Sąd nie orzeknie rozwodu, gdy:
1) nie doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia;
2) w wyniku rozwodu ucierpi dobro małoletnich dzieci małżonków;
3) orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego;
4) rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia a drugi małżonek nie wyrazi zgody na rozwód a zgoda nie będzie sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Czy podczas rozprawy rozwodowej trzeba ustalić winnego rozwodu?

Tak. Sąd w wyroku orzeka, który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Wyjątek stanowi rozwód na zgodne żądanie małżonków. W tym przypadku sąd zaniecha ustalania winnego rozwodu.

Jakie inne kwestie rozstrzygane są w wyroku rozwodowym?

Sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków, o kontaktach rodziców z dziećmi oraz ustala w jakiej wysokości każdy z rodziców będzie ponosił koszty utrzymania i wychowania dzieci.
Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie to sąd rozstrzyga również o sposobie korzystania z tego mieszkania.

Czy podczas rozwodu konieczne jest dokonanie podziału majątku małżonków?

Nie. Podział majątku nie jest niezbędnym elementem wyroku rozwodowego. Na wniosek każdego z małżonka sąd rodzinny może dokonać podziału majątku w toku procesu rozwodowego, o ile nie spowoduje to nadmiernej zwłoki postępowania.

Czy powrót do poprzedniego nazwiska możliwy jest wyłącznie podczas procesu rozwodowego?

Nie. Małżonek, który zawierając związek małżeński zmienił nazwisko może powrócić do swojego dawnego nazwiska w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Aby powrócić do dawnego nazwiska należy złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub przed konsulem.

Powrót do > PRAWO RODZINNE