Prawnik wyjaśnia zagadnienia prawne: Firma osoby prawnej

Firma osoby prawnej. Co to jest?

Firmą osoby prawnej jest jej nazwa. Firma zawiera określenie formy prawnej osoby prawnej, które może być podane w skrócie, a ponadto może wskazywać na przedmiot działalności, siedzibę tej osoby oraz inne określenia dowolnie obrane.
Firma osoby prawnej może zawierać nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością przedsiębiorcy.

Jak tworzy się nazwę firmy osoby prawnej?

Tworzenie nazwy firmy to kluczowy element zakładania spółki, który wpływa na jej identyfikację na rynku oraz spełnia wymogi prawne. W Polsce przepisy Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu spółek handlowych określają zasady tworzenia nazw w zależności od rodzaju spółki. Dowiedz się, jakie kryteria obowiązują dla spółek osobowych i kapitałowych.


Firma spółek osobowych

  1. Spółka jawna
    Nazwa spółki jawnej musi zawierać nazwisko co najmniej jednego wspólnika oraz określenie „spółka jawna” (lub skrót „sp.j.”). Przykład: „Kowalski i Nowak Sp.j.”.
  2. Spółka partnerska
    W nazwie spółki partnerskiej powinno znaleźć się nazwisko przynajmniej jednego partnera, a także określenie „spółka partnerska” lub skrót „sp.p.”. Opcjonalnie można dodać nazwę branży, w której działa spółka. Przykład: „Nowak i Partnerzy Sp.p.”.
  3. Spółka komandytowa
    Nazwa spółki komandytowej musi zawierać nazwisko przynajmniej jednego wspólnika odpowiadającego całym swoim majątkiem oraz oznaczenie „spółka komandytowa” lub „sp.k.”. Przykład: „Kowalski i Wspólnicy Sp.k.”.
  4. Spółka komandytowo-akcyjna
    W tym przypadku wymaga się umieszczenia nazwiska przynajmniej jednego komplementariusza oraz określenia „spółka komandytowo-akcyjna” lub „S.K.A.”. Przykład: „Kowalski S.K.A.”.

Firma spółki kapitałowej

  1. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.)
    Nazwa spółki z o.o. może być dowolna, ale musi zawierać oznaczenie „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” lub „sp. z o.o.”. Przykład: „TechSolutions Sp. z o.o.”.
  2. Spółka akcyjna (S.A.)
    Spółka akcyjna ma dużą swobodę w tworzeniu nazwy, jednak wymaga się dopisku „spółka akcyjna” lub „S.A.”. Przykład: „InnoTech S.A.”.
  3. Prosta spółka akcyjna (P.S.A.)
    Nazwa prostej spółki akcyjnej musi zawierać oznaczenie „prosta spółka akcyjna” lub skrót „P.S.A.”.
    Przykład: „Tech Solutions P.S.A.”.Podobnie jak w innych spółkach kapitałowych, nazwa PSA może być dowolna, o ile nie narusza praw osób trzecich (np. znaków towarowych), nie zawiera treści obraźliwych ani sprzecznych z prawem, nie wprowadza w błąd co do charakteru działalności spółki oraz jest unikalna w rejestrze Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Zasady ogólne przy tworzeniu nazw firm

  • Oryginalność: Nazwa nie może być identyczna z inną już zarejestrowaną firmą.
  • Brak wprowadzania w błąd: Nazwa nie może sugerować działalności, której spółka nie prowadzi.
  • Zgodność z prawem: Niedopuszczalne są wulgaryzmy i obraźliwe sformułowania.

Podsumowanie

Tworzenie odpowiedniej nazwy firmy jest kluczowe zarówno dla rozpoznawalności, jak i zgodności z prawem. Pamiętaj, że dobór właściwego oznaczenia to nie tylko obowiązek, ale i szansa na wyróżnienie Twojej spółki na rynku.

Pamiętaj również, że umieszczenie w firmie nazwiska albo pseudonimu osoby fizycznej wymaga pisemnej zgody tej osoby, a w razie jej śmierci – zgody jej małżonka i dzieci.

Prawnik spółek STB Kancelaria Prawna – Leszno świadczy pomoc w zakładaniu spółek.

Powrót do > BLOG PRAWNICZY