Prawnik wyjaśnia zagadnienia prawne: Dziedziczenie testamentowe

Dziedziczenie testamentowe. Co to jest?

Dziedziczenie testamentowe to sposób nabycia spadku, w którym spadkodawca (osoba sporządzająca testament) samodzielnie decyduje, kto i w jakich częściach odziedziczy jego majątek po śmierci. W polskim prawie cywilnym dziedziczenie testamentowe jest alternatywą dla dziedziczenia ustawowego. Spadkodawca w testamencie dokonuje rozporządzenia swoim majątkiem według jego własnej woli, a nie według reguł narzuconych przez prawo.

Podstawa dziedziczenia testamentowego

Testament jest podstawą faktyczną do dziedziczenia testamentowego. Spadkodawca musi wpisać spadkobiercę w dokument testamentu, aby doszło do dziedziczenia testamentowego. Spadkodawca może wskazać w testamencie dowolne osoby jako spadkobierców. Spadkobiercą testamentowym może zostać członek rodziny, przyjaciel, osoba obca, a także instytucja, fundacja czy organizacja. Testament może określać, jakie konkretnie przedmioty mają przypaść poszczególnym osobom (np. dom, samochód).

Na podstawie jakiego testamentu może nastąpić dziedziczenie?

W polskim prawie testament może być sporządzony w kilku formach. Testament własnoręczny (holograficzny) musi być napisany w całości odręcznie, podpisany i opatrzony datą. Notarialny jest sporządzony przez notariusza, ma formę aktu notarialnego i jest bardziej formalny, co zmniejsza ryzyko jego podważenia. Natomiast testament allograficzny jest sporządzony w obecności urzędnika i dwóch świadków.

Testamenty szczególne są dopuszczalne w nadzwyczajnych sytuacjach. Na przykład testament ustny w sytuacji zagrożenia życia.

Pomoc w sprawach dziedziczenia testamentowego w Lesznie

STB Kancelaria Prawna – Leszno pomaga przeprowadzać sprawy sądowe o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu. Radca prawny STB Kancelaria Prawna pomoże Ci przejść przez postępowanie spadkowe. Mecenasi kancelarii zajmują się również sprawami związanymi ze stwierdzeniem nieważności testamentu.

Powrót do > EDUKACJA PRAWNA