Prawnik wyjaśnia zagadnienia prawne: Areszt

Areszt. Co to jest?

Areszt to środek polegający na pozbawieniu wolności osoby na określony czas. Może mieć różne formy i być stosowany w różnych kontekstach prawnych, w zależności od rodzaju sprawy i przepisów. W polskim systemie prawnym areszt można podzielić na:

1. Areszt tymczasowy – tymczasowe aresztowanie

Tymczasowe aresztowanie jest to środek zapobiegawczy stosowany w ramach postępowania karnego. Tymczasowe aresztowanie może być zastosowane, gdy istnieje podejrzenie, że oskarżony może utrudniać prowadzenie śledztwa, np. poprzez ukrywanie się, zacieranie śladów przestępstwa, wpływanie na świadków lub inne osoby. Sąd decyduje o jego zastosowaniu, zazwyczaj na wniosek prokuratora. Areszt tymczasowy ma charakter prewencyjny. Oznacza to, że nie jest on karą, a jedynie środkiem mającym zabezpieczyć prawidłowy przebieg postępowania.

Tymczasowe aresztowanie może trwać określony czas. Zgodnie z polskim prawem istnieją limity co do maksymalnej długości tego środka. Decyzja w sprawie przedłużenia aresztu jest podejmowana przez sąd.

2. Areszt karny (areszt za wykroczenie)

Jest to kara pozbawienia wolności orzekana w postępowaniu dotyczącym wykroczeń. W polskim prawie areszt za wykroczenie może być orzeczony na okres od 5 do 30 dni. Areszt wykonuje się go w zakładzie karnym. Kara aresztu jest jedną z możliwych kar za popełnienie wykroczenia. Innymi karami za wykroczenie są grzywna, nagana i ograniczenie wolności. Najczęściej stosuje się go wobec osób, które np. uporczywie nie płacą grzywny za wykroczenie lub popełniają poważniejsze wykroczenia.


Cechy wspólne dla wszystkich rodzajów aresztu

  • Areszt wiąże się z pozbawieniem wolności osoby, która zostaje umieszczona w areszcie śledczym, zakładzie karnym lub innym miejscu odosobnienia.
  • Stosowanie aresztu wymaga decyzji sądu lub innych uprawnionych organów (np. komendanta policji w przypadku krótkotrwałego zatrzymania).
  • Areszt ma charakter ograniczony w czasie, a jego długość jest określona przez prawo i decyzje sądu.

Areszt w każdym z tych przypadków różni się od kary pozbawienia wolności, która jest orzekana jako sankcja za popełnienie przestępstwa w wyniku wyroku sądowego.

Prawnik – obrońca STB Kancelaria Prawna zajmuje się wnoszeniem zażalenia na zastosowanie środka zapobiegawczego, jakim jest tymczasowe aresztowanie.

Powrót do > BLOG PRAWNICZY